$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54
Çağlayandibi Şelalesi Büyülüyor
  • 01.11.2017
  • 140 kez okundu
Reklam

Çağlayandibi Şelalesi Büyülüyor

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Örümcek Ormanları içerisinde bulunan ve kentin dördüncü tabiat parkı olma özelliğini kazanan Çağlayandibi şelalesi, yapılan son yatırımlardan sonra ziyaretçi akınına uğruyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın, İlbey Aydın, Çağlayandibi Şelalesi’nin 2014 yılında tescil edildiğini belirterek, “168 dönümlük bir alana sahip olan Çağlayandibi Şelalesi, 15 metre bir yükseklikten aşağıya düşmektedir. Düşen bu sular adeta yağmur damlacıkları oluşturarak çevresinde çok güzel ambiyans oluşturmaktadır” dedi.

“Keşfedilmemiş Hazineleri Keşfediyoruz”

Çağlayandibi Şelalesi’nin 850 rakımlarda Kürtün ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunduğunu, Gümüşhane kent merkezine ise 64 kilometre mesafede bulunduğunu anlatan Aydın, “Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Gümüşhane ile ilgili söylediği şu çok güzel sözlerden hareket edersek, Gümüşhane tabiat parklarında 10 gün kalan 10 yıl gençleşir. İlimiz keşfedilmemiş bir hazinedir. Yaptığımız bu çalışmalarla bu hazineyi keşfetmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulunur.

“Yılda 100 Kişilik Sirkülasyon”

Çağlayandibi Şelalesi’nin Kazıkbeli ve Güvende yaylaları güzergahı üzerinde bulunması nedeniyle yılda 100 bin kişilik sirkülasyon yaşandığını dile getiren Müdür Aydın, şunları söyledi: “Çağlayandibi Şelalesi’nin işletmeci ihalesini yaptık, bugün yarın devir teslimini de yapacak. İnşallah bu raya gelen kişiler çayının kahvesini de içecek burada. Buranın daha önce hiç ulaşımı yoktu. Öncelikle yürüyüş yolunu yaptık, köprü yaptık, kır kahvesini yaptık. Kamelya yaptık. Gerek şelalemizin gerekse Örümcek Ormanlarımızın ulaşım yolu tamamen beton olup ulaşım sağlıklıdır. Geceleri ışıklandırma için etüt çalışması yaptık. Şu anda metraj ve maliyet projemizi yapıyoruz. İnşallah geceleri de şelalemizi aydınlatacağız. Sonbaharda da sarı, kırmız ve kahverengi tonlarının hepsini görüyoruz. Tamamen bir renk cümbüşü haline geliyor.“

“Valimiz Bu Yolu Yaptırdı”

Giresun’un Doğankent ilçesinden Çağlayandibi Şelalesini ailece ziyarete gelen Mustafa bayram, “Bu şelale tabi hep vardı. Ama turizme kazandırılması çok iyi oldu. Güzel bir görünümü, manzarası var. Biz yaylaya geldiğimizde hep uğrarız, fotoğraf çektiririz. Valimiz bu yolu asfaltlattı. Çok iyi yol. Şu an diyebilirim Kavraz yolunda giden araçlar bile bu yolun düzgünlüğünden dolayı bu yolu tercih edip Güvende’ye, Kazıkbeli’ne bu taraftan gitmektedirler” dedi.

Aylin Ayşe Bayram, “Tirebolu’da geliyoruz. Daha öncede gelmiştik. Zaten bu bölgeden olduğumuz için uğradığımız ilk yerlerden bir tanesidir. Mükemmel ve muntazam bir yer. Bu mevsimde de ayrıca güzel. Fotoğrafa makinemi de yanımda taşıyorum zaten. Bu güzellikleri fotoğraflamadan da gitmek istemiyoruz” diye konuştu.

Zehra Pekpak da, “Buraya Tokat’tan geliyorum. Gümüşhane’ye geldiğimizde ilk duyduğum yerlerden biride Örümcek Ormanları ve Çağlayandibi Şelalesi’ydi. Burayı görmeyi çok istiyordum, kısmet bugüneymiş. Burayı gördüm çok mutlu oldum. Gerçekten görülmesi gereken bir yer. Herkese de tavsiye ediyorum. Gümüşhane’ye gelenler kesinlikle burayı görmeden gitmesinler. Muhteşem bir manzarası, doğası var. Renkler de sonbahar olması dolayısıyla çok güzel rengarenk” ifadelerini kullandı.

Kaynak: gumuskoza.com.tr

Etiketler:

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Hastane Yoluna Bilim Son Noktayı Koydu

Gümüşhane’de inşaatı bitmesine rağmen yol yapım çalışmaları nedeniyle bir türlü hizmete açılamayan 200 yataklı yeni devlet hastanesinin yolundaki sorun için...

Kapat