$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54
Genç Çiftçi BAŞVURULARI Başlıyor
 • 03.04.2017
 • 480 kez okundu
Reklam

Genç Çiftçi BAŞVURULARI Başlıyor

Genç Çiftçi Hibe Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Başvuru şartları öncelikle Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğname ile belirlendi. Bu şartlara ilaveten 2017 yılı için yayımlanacak olan uygulama rehberinde detaylar belirtilecek. Ancak ilk başvuru şartları şunlar;

 • Tc. Vatandaşı ve Okur yazar olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak,
 • Örgün okul okumuyor olmak,
 • Vergi mükellefi esnaf olmamak,
 • 31 MART 2017 tarihi itibariyle, 50 adet küçükbaş ve 15 adet büyükbaştan daha fazla hayvan sahibi olmamak,
 • 50 arılı kovandan fazla arılı kovan sahibi olmamak şartlar arasında yer alıyor.

Bu uygulamalara  adresinden üyelik işlemlerini yaparak başvuru yapabilirler.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/10) 31.03.2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kırsal alanda yaşayan 18-40 yaşındaki çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerine 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.

İllerde desteklenecek genç çiftçi sayısı ve hibe miktarı, Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği, kırsal alandaki yerleşim birimleri sayısı, genç çiftçi nüfusu, kırsal alan nüfusu ve sosyoekonomik gelişmişlik endeksi kriterleri ve programın yıllık bütçesi dikkate alınarak tespit edilecek. Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan olmayan ve örgün eğitime devam etmeyen, 15 büyükbaş veya 50 küçükbaştan fazla hayvanı bulunmayan, 50’den fazla arılı kovanı olmayan, aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmamış genç çiftçiler başvuruda bulunabilecek.

Ön başvurular 07.04.2017 – 05.05.2017 tarihleri arasında “https://gencciftci.tarim.gov.tr” uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurular ise genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet taahhüdünde bulunduğu yerleşim biriminin bağlı olduğu İl veya İlçe Müdürlüklerine şahsen yapılacaktır. Çiftçilerimiz Konuyla ilgili detaylı bilgileri İl/İlçe Müdürlüklerinden alabilirler.

Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi projelerinden faydalanmak isteyenler gerekli özellikleri taşıması halinde başvurularını 2017 yılından itibaren yapabilecekler. Bu projeye başvuru yapabilmeniz için öncelikle gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yeni çiftçi kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Bu kaydı oluşturmanız çok kolaydır. Burada sizden istenilen kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz olarak dikkat çekmektedir. Burada kayıt işlemi yaparken belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve şifresini başvuru işlemlerinde kullanacağınız için not etmeniz yararınıza olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanıcı ardı ve şifresi ile giriş yapacağınız sistem üzerinden genç çiftçi projelerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Şifreniz ile yaptığınız giriş sonrası ekrana gelen Başvuru işlemleri bölümü üzerinden başvurunuzu devam ettirebilirsiniz. Bu işlem 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunları saymak gerekirse;

 1. Çiftçi Bilgileri (ÇKS kaydı vb.)
 2. Proje Bilgileri
 3. Gider Kalemleri
 4. Arazi / İşletme Bilgisi
 5. Teslim Edilecek Diğer Evraklar

Bu işlemleri tamamlayanlar son bölümde sizlere belirtilen ve istenilen evraklar ile bulundukları bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine bu evrakları teslim etmelidir. Bu işlemleri tamamlayanlar genç çiftçi 2017 başvurusunu tamamlamış olacaktır.

Etiketler: / / /

Önceki yazıyı okuyun:
KELKİT’TE TRAFİK KAZASI

Kelkit Dereyüzü Köyü Yol Güzergahında Trafik Kazası Meydana Geldi. Edinilen bilgilere göre Hüseyin Kaya (25) yönetimindeki 29 AK 726 plakalı...

Kapat