$ DOLAR → Alış: 4,59 / Satış: 4,61
€ EURO → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
Gümüşhane Kuş Türleriyle Dikkat Çekiyor
  • 14.11.2017
  • 93 kez okundu
Reklam

Gümüşhane Kuş Türleriyle Dikkat Çekiyor

Harşit ve Kelkit olarak iki ayrı vadisi ile 81 il arasında önemli bir farklılığı olan Gümüşhane tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kuş türleri ile de dikkat çekiyor.

Sakallı Akbaba’dan Angıt kuşlarına, Yaban Ördeklerinden Leyleklere, Kerkenezden Kızıl şahine, Hüthüt Kuşundan Gece Balıkçılına, Karatavuktan Tarla Ardıcına, İspinozdan Sakaya, yüzlerce kuş türüne hem barınma hem de beslenme imkânı tanıyor.

Özellikle hububat tarımı ve göletleri ile önemli bir potansiyeli barındıran Kelkit havzası, bölgenin en önemli kuş cennetlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Özellikle Angıt Kuşları, Kızıl Şahinler ve Yaban Ördekleri gibi kuş türleri amatör dahi olsa fotoğrafçılara güzelliklerini sergilerken il genelinde yapılan yeni göletler kuş türleri için yeni yaşam alanları oluyor.

Kelkit Vadisinde Sıcak Hava Dalgaları ve Yiyecek Bolluğu Var

Kertenkele ve sürüngenlerle beslenen Şahin, Kızıl Şahin, Yılan Kartalı, Puhu Kuşu, Kukumav, Kerkenez ve Küçük Kerkenez gibi yırtıcı kuşlara da yılın hemen hemen her mevsiminde rastlamak mümkün. Yiyecek bolluğunun yanı sıra sıcak hava dalgaları ile de büyük kuşlar için bulunmaz bir coğrafya olan Kelkit Vadisi hububat türü yiyeceğin bol olması nedeniylede kuşları çekiyor. Ayrıca göç yolları üzerinde olan vadi, göçmen kuşlar tarafından bir istasyon, dinlenme, barınma ve korunma yeri olarak kullanıyor.

Bu güne kadar çok fazla ilgi gösterilmeyen ve kuş gözlemciliği adına herhangi bir faaliyetin olmadığı Gümüşhane’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü kendi imkânları çerçevesinde koruma, kollanma görevlerini yerine getiriyor.

Gölet İnşaatları Çeşitliliği Artırıyor

Meyve bahçeleri ile bilinen ve tarihi süreçte Osmanlı Saraylarının meyve ihtiyacının karşılandığı Gümüşhane’de kentleşme ve modernleşme adına yapılan çarpık yapılaşmalar kuş türlerini olumsuz anlamda etkiliyor. Öte yandan Gümüşhane’den büyük şehirlere yaşanan göç nedeniyle tarım yapılan alanların azalması sonrası birçok kuş türü bizleri terk etmişti. Bu noktada hükümet tarafından özellikle Kelkit Vadisine yapılan gölet inşaatları ve bu inşaatlar sonrası artan tarım faaliyetleri önemli bir açığı kapatıyor.

En Büyüğü Sakallı Akbaba

Gümüşhane’nin en büyük kuş türlerinden birinin Sakallı Akbaba olduğu bilinirken hem Artabel Vadisinde hem de Kale Köyü civarında görüldüğü iddia edilen bu türün henüz fotoğraflanması mümkün olmadı. Türkiye’de yaşayan en nadir akbaba türü olan ve leşlerin kemik parçalarıyla beslenen Sakallı Akbaba; yerleşim yerlerinden uzak, yüksek dağ ve kayalık vadilerde yaşıyor. Ürkek bir tür olan bu akbabalar, yuvalarını karanlık, kuzeye bakan mağaralar ve sarp kaya kovuklarına yapıyor.

Kaynak:gumuskoza.com.tr

 

Etiketler:

Önceki yazıyı okuyun:
“Amacımız gerçekten Kelkit’i güçlendirmekti”

Rektör Zeybek; Basına Yansıyan “Kelkit’e Fakülte” sözünün ilçeyi güçlendirmek için verildiğini söylese de; Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim...

Kapat