$ DOLAR → Alış: 4,59 / Satış: 4,61
€ EURO → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
Havaalanının ihalesi bu yıl yapılacak
  • 29.06.2017
  • 366 kez okundu
Reklam

Havaalanının ihalesi bu yıl yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Gümüşhane-Bayburt için bu yıl ihaleye çıkacağını söyledi.

Bakan Arslan, toplam 800 milyon lira bedelle yapılacak ve 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanlarının 2020’de tamamlanacağını kaydetti.

Türkiye’de hava yollarına yapılan yatırımların hız kazandığını dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “havayolu, halkın yolu” düşüncesiyle havaalanı altyapısına büyük önem verdiklerini belirterek, “Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Bayburt-Gümüşhane için ihaleye yıl içinde çıkacağız. Dört şehrimizi daha havalandırarak, 2017’yi havalimanları yılı yapacağız” dedi.

Güçlü, müreffeh ve söz sahibi bir ülkenin en etkin bileşenlerinden birisinin ulaşım olduğunu, bu alanın birçok sektör için de tetikleyici nitelik taşıdığını söyleyen Arslan, “Özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye’de bu oran yüzde 14’ü buldu. Son 14 yılda 26 olan aktif havaalanı sayısı, iki katını da aşarak 55’e çıktı. Mevcut havalimanları ise yenilendi. Ülkemizin hiçbir şehrinde, hiçbir vatandaşımızın havayoluna ulaşamama gibi bir sıkıntısı olmasını istemiyoruz. Bu nedenle havalimanı bulunmayan şehirlerimize yönelik çalışma yürütüyoruz. Karaman ve Yozgat havalimanlarının ihalesini temmuz-eylül aylarında planladık. Bayburt-Gümüşhane Havalimanı’nın ihale süreci de kasım-aralık aylarında başlayacak. Söz konusu 3 havalimanı yaklaşık 800 milyon lira bedelle yapılacak. 2 milyon kapasiteli havalimanlarının üçü de 2020 yılında tamamlanacak” diye konuştu.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Etiketler: / / / / /

Önceki yazıyı okuyun:
Kelkit Babakonağı Köyü Alabalık Tesisleri Yenilenen Yüzü İle Tekrar Hizmetinizde

Kelkit Babakonağı Köyü Alabalık Tesisleri, yenilenen yüzü ile bugün tekrar faaliyete geçecektir.Tüm hemşehrilerimize duyurulur.    

Kapat