$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
Kelkit Esnafını Karşı Karşıya Getiren Olay !
  • 26.10.2019
  • 161 kez okundu

Kelkit Esnafını Karşı Karşıya Getiren Olay !

Başlığımız sizi yanıltmasın, Kelkit esnafını karşı karşıya getirdik ama faydalı bir karşılaşma oldu Elhamdülillah. Sık sık kahvehanelerde insanımızın boş oturmasını ve vakitlerini faydasız şeylere harcadıklarına dair söyleniriz hepimiz.  Biz de bu konunun sadece lafta kalmaması adına neler yapabiliriz diye düşünürken Tabi ki Satranç dedik.

Bilici kıraathanesinin sahibi değerli kardeşimiz Seyda Bilici ile bu fikrimizi paylaştığımızda ise kendisi hiç düşünmeden bunun çok güzel bir fikir olduğunu belirtip derhal bir satranç takımı alıp geldi. Oyunun kurallarını arkadaşlara anlatıp birkaç günlük eğitimden sonra ise Krallar, Vezirler, atlar kaleler ve fillerle kıyasıya bir savaş başladı. Meydan gümbür gümbür gümbürdedi…

Hintlilerin ÇATURANGA diye adlandırdığı ve geçmişi 4000 yıla kadar dayanan oyun,  strateji geliştirme ve zekâ oyunlarının içerisinde yüzlerce yıldır zirveyi kimseye kaptırmamıştır. İlk izlerine Mısırın taş yazıtlarında rastladığımız Satranç, zamanla Hindistan, Anadolu, Avrupa ve dünyanın tamamına yayılmış. Analiz etme, hamle planlama, ileriyi düşünme ve görme konusunda beyni zorlayan ve geliştiren bu oyun artık İlçemizde kahvehanelerde de oynanmaya başlamış olması gerçekten büyük bir keyif ve mutluluk kaynağı oldu benim için.

Oyunu oynarken etrafımıza toplanan kalabalıktan anladık ki, aslında bunu oynamayı bilen bir sürü insan varmış ve oynamak için uygun bir mekân bulamamaktan şikâyetçi imişler. Satranç takımlarının sayısının git gide artacağından ve bunun dalga dalga yayılacağından hiç şüphem yok. Umarım ilçe halkımız bu projemize gereken desteği verir ve yakın bir zamanda turnuvalar bile yapacak seviyeye geliriz. Karanlığa bir ışık yakan bu Genç İşadamları Derneğinin Başkanı Sayın Selçuk Demir ve çok değerli ekibine Teşekkür ediyorum.  Bizzat kendilerinin bu işe öncü olmaları ve “İstendiğinde yapılacak çok şey var” mesajını bu vesile ile vermeleri takdire şayandır. Bilici Kıraathanesine de bize ev sahipliği yaptığı ve uygun zemini hazırladığı için teşekkür ediyorum.

Kendisine güvenen herkesi akşamları kıyasıya savaşmak için bekliyoruz… Darısı diğer kahvehanelerinde başına

Saygılarımla

Fahrettin Köseoğlu

26.10.2019

Önceki yazıyı okuyun:
Kelkit Belediye Meclisinden ‘Barış Pınarı Harekatına’ Destek

Kelkit Belediye Meclis Üyeleri, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan...

Kapat