$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54
Kelkit Tepelisi Dünyaya Yayıldı
  • 12.11.2017
  • 87 kez okundu
Reklam

Kelkit Tepelisi Dünyaya Yayıldı

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine özgü Güvercin türü olan Kelkit Tepelisi; nesilden nesile, elden ele aktarılarak dünyanın dört bir tarafına ulaştı.

Meraklıları tarafından adına festivaller düzenlenen Kelkit Tepelisi her ne kadar yetkililerin dikkatini çekememiş olsa da, kendine has özellikleri ile Kelkit’in simgesi olma yolunda.

Kelkit Tepelisini Gümüşkoza gazetesine anlatan Güvercin sevdalısı Hayati Azizoğlu, kendisinin 55 yaşında olduğunu ve çocukluğundan beri Kelkit Tepelisi ile ilgilendiğini söyledi.

Kelkit Tepelisi olarak bilinen Güvercin türü ile ilgili kendisinin bildiği herhangi bir bilimsel araştırmanın yapılmadığını vurgulayan Azizoğlu, şöyle devam etti:  “Güvercinlerin özelliği hızlı kalkış yaptıktan sonra dişisinin üzerinde dönüş ve kanat vuruşu şeklinde özellikli hareketler yapması gerekir.  Güvercin 1,5 metreye çıkıp 90 derece kendi ekseni etrafında 1,2,3 diye tur yapar. Bu turları ne kadar fazla yapar, kendi dengesini sağlar ve sert bir şekilde kanat vuruşu yaparsa o kadar iyidir. Normal güvercinler bunu yapamaz ve kanatlarının üzerine düşer. Bu güvercinler meraklıları tarafından fazla tutulmaz”

Bu kanat vuruşlarında ses tonunun çok önemli olduğunu dile getiren Azizoğlu, “Güvercin havada en az iki veya üç kez tur atmalı ve hızlı bir kanat vuruşu gerçekleştirmeli. Dönüşü iyi olan ancak vuruşu yumuşak olanlar da tutulmaz. Beş kez tur astada kanat vuruşu iyi olmalıdır. Hayvan kanatlarını çarptığı zaman titreyecek, sarsılacak” diye konuştu.

Daha önceki yıllarda renk olarak farklı türlerin ön planda olduğunu ifade eden Azizoğlu, “Karaçakal, morçakal,kisi, sarı, beyaz, arap, hisli gibi renkli kuşlarımız vardı. Zamanla birlikte bunları birbirleriyle melezleştirerek mor hale getirdik. Artık mor güvercinler tutulmaya başladı. Diğerleri ise tarih olmaya başladı. Ancak eski türler daha renkli, daha süslü idi. Kendilerine sahip olan bu kuşlar bacaları açtığımızda kendileri doğal ortamdan besinlerini alır ve yavrularını bakardı. Son yıllarda sansardan kurtaramıyoruz. Bu nedenle kuşları kafeslerinden çıkartamıyoruz. Tutsak hayatı yaşıyorlar” şeklinde konuştu.

Kelkit tepelisi ile ilgili olarak değişik yerlerde festivaller düzenlendiğini kaydeden Azizoğlu, “Şiran’da, Erzincan’da, Trabzon’un Vakfıkebir ve Araklı ilçelerinde festivaller var. Ayrıca, birkaç seneden beri Kelkit’te de festival yapıyoruz. Herkes iyi güvercinlerini getirip hazırladığımız alanda onlarda hünerlerini sergiliyor. Jüri üyelerinin karşısında beşer çift bir kerede sahne alıyor. Hangi güvercin daha fazla puan toplarsa ödülü o kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Çevre illerdeki tepeli güvercinlerin Kelkit’ten götürüldüğünü belirten Azizoğlu, “Erzincan tepelisi de, Trabzon tepelisinin de özü Kelkit tepelisi. Buradan alınıp götürülmüş ve artık oranın adı ile bilinir olmuş. 12 yaşındayken o zaman 500 lira verip benden alıp Trabzon’a götürdü. Onlardan ürettiği güvercinler bugün Trabzon tepelisi olarak geçiyor. Buradan alınıp yurt dışına Almanya, Fransa, Belçika gibi birçok farklı ülkeye götürülenler bile var”değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: gumuskoza.com.tr

Etiketler:

Önceki yazıyı okuyun:
Gümüşhane’nin Go-Kart Pisti Test Aşamasında

Son yıllarda artan üniversite öğrenci nüfusuyla adeta kabuğunu değiştiren Gümüşhane’de, birbiri ardına açılan sosyal tesisler şehirdeki büyük eksikleri tek tek...

Kapat