$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57
Kelkit’in Tuzu Eksik
  • 30.09.2019
  • 237 kez okundu

Kelkit’in Tuzu Eksik

Yaklaşık yarım yıldır bir Kelkit sakini olarak hayatımı sürdürmekteyim. Kelkit, bir şiirimde de dediğim gibi “Emsalsiz güzellikte bir Allah yapısı, Gümüşten hanenin altından kapısı” derecesinde güzel, onu anlatmak için Gün Batımında yüksek bir tepeye çıkıp yarım saat huşu içinde seyretmeniz yeter. Şimdilerde sararmış dağları ve uçsuz bucaksız uzayıp giden ovasıyla, sakinleri mutlu mesut bir hayat sürsün diye yaratıldığı ne kadar da belli. Onun koynunda olmak sadece Burada doğmuş olanların yaşayabileceği bir huzurdur ki, tarif edilemez.

Bu emsalsiz güzelliği izlerken, her daim aklıma bu toprakların yetiştirdiği birbirinden değerli Şair ve yazarları getiririm elbette. Nasıl bir kaynaktan beslendiklerini anlamaya ve o ruha ortak olmaya çalışırım. Diplerinde bade içilesi bu dereler, bağlar ve bahçeler öylesine bir nimet ki, alıcı gözlerle bakanların mest olacağı kesindir.

Gel gör ki, Kelkit’te Şiir ve Edebiyat adına hemen hemen hiç bir hareket yok gibi. Bünyesinde biri yüksek okul olmak üzere irili ufaklı onlarca eğitim tesisi barındıran ve yavaş yavaş öğrenci kenti olmaya doğru giden bu ilçede şiir, Ne Öğretmenlerin, ne Yöneticilerin ne de yerel medyanın hesaba katmadığı bir saha olmuş vesselam. Tam bir şair harmanı olan bu topraklardan yeni Dilaver Cebeci’lerin, Yeni Nurettin Özdemir’lerin, Hasan Temel’lerin yetişmesi için çocuklarımızı önce düşünmeye, hissetmeye ve yazmaya yönlendirmeliyiz. Yöremizin, kendine has şivesini, yüzlerce yıllık Kültürel birikimini, doğal güzelliklerini, maddi ve manevi değerlerini kelimelerle tarihe nakşetmediğimiz sürece, Kelkit’in ömrü ancak üzerine kurulu binaların ömrü kadar olacaktır. Bir şehri bayındır hale getirmek için taş ve tuğladan fazlasına gerek vardır.

Şiir kentin ruhudur, Nasıl ki “Süleymaniye de bayram sabahı “şiir ile Yahya Kemal bu muazzam Mabede ikinci bir güzellik katmışsa,  Necip Fazıl “Ay ile Güneşi bir kalıpta dondurmuşlar , onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar” Şiiri ile İstanbul’un Romantik çehresini onarmışsa, Bütün kent şiirleri de muhatabı oldukları şehirlerin ve kentlerin Ruhlarına bir cila gibi sürülürler. O taş ve beton yığınlarına anlam yüklerler, artalanlarında gizli hikâyeleri ve duyguları resmederler. Şiir’i olmayan kentlerin ruhu eksiktir. Şiir orada “duyan” insanların olduğuna dalalettir. Şiir yemeğe en son atılacak ama tadına en son karakteri verecek tuz gibidir. Ve Kelkit’in tuzu eksik…

Ne yazık ki, Ekonomi şiirin ve Edebiyatın önüne bir zırh gibi çekilmiştir ve Takviye hak eden en son cephe gibi algılanır olmuştur. Şiirin oluşması için ve gür sedaların yükselmesi için hepimiz payımıza düşeni yerine getirmeliyiz.

 Ben kendi payıma bu yazıyı kaleme alarak bir kibrit yakmaya çalıştım, umarım meseleye ilgi duyan bir kaç kişi sesimizi duyar..

Selam ve Saygılarımla

Fahrettin Köseoğlu

30.09.2019

Önceki yazıyı okuyun:
“Kelkitliler Yarışıyor” Eğlenceli Bilgi Yarışması Uygulaması Google Playstore’de Yayınlandı

Kelkit'imizin unutulmaya yüz tutan tarihini ve kültürünü eğlenceli bir şekilde kullanıcılara sunan "Kelkitliler Yarışıyor" uygulamasının ilk sürümü yayınlandı. Bilgi eğlence...

Kapat