$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak?
  • 30.08.2017
  • 126 kez okundu
Reklam

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak?

Kurban Bayramına sayılı günler kala ”Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak?” sorusunun yanıtı merak edilmeye başladı.Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı vakitlerini açıkladı.İşte Diyanet İşleri Başkanlığının açıkladığı verilere göre bayram namazı saati:

KELKİT 06:30

KÖSE 06:29

KÜRTÜN 06:31

ŞİRAN 06:31

TORUL 06:30

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarıldı. Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara göre, Kurban Bayramı arefe günü yani 31 Ağustos Perşembe tam gün tatil edildi. 28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri de tam gün tatil ilan edildi. 26 Ağustos’ta başlayacak olan Kurban Bayramı tatili 4 Eylül Pazartesi günü bitecek.
26 Ağustos Cumartesi – Hafta sonu tatili
27 Ağustos 2017 Pazar – Hafta sonu tatili
28 Ağustos 2017 Pazartesi günü (Birleştirildi)
29 Ağustos 2017 Salı günü (Birleştirildi)
30 Ağustos 2017 Çarşamba – Zafer Bayramı / Resmi tatil
31 Ağustos 2017 Perşembe – Kurban Bayramı arefesi (Birleştirildi)
Kurban Bayramı 1. Günü – 1 Eylül 2017 Cuma
Kurban Bayramı 2. Günü – 2 Eylül 2017 Cumartesi
Kurban Bayramı 3. Günü – 3 Eylül 2017 Pazar
Kurban Bayramı 4. Günü – 4 Eylül 2017 Pazartesi

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

İmam, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden “Sübhâneke” duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere “Allâhü ekber” diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa “sübhanellâhi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır.

İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, “Fatiha” ve “zamm-ı sûre”yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa “sübhânellahi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde “Allâhü ekber” diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. “Tahiyyât”, “Salli” “Bârik”, “Rabbenâ âtinâ” ve “Rabbena’ğfirlî” duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Buna göre bayram namazlarının her iki rekâtında, diğer namazlara göre fazladan üçer tekbir getirilmiş olur ki bunlara “zevâid tekbirleri” denir.

Bu tekbirleri getirmek vaciptir. Şafiî mezhebine göre her iki rekâtta da Fatiha sûresinden önce olmak üzere, birinci rekâtta yedi, ikinci rekâtta beş tekbir alınır. Selam verildikten sonra İmam-hatip minbere çıkıp bir hutbe okur. Bu hutbe Cuma hutbesinde olduğu gibi iki kısımdan oluşur. Hutbeye “Allâhu ekber, Allâhu ekber, lâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” diye tekbir getirilerek başlanır. Cemaat de tekbire katılır.

İmam-hatip, bayram hutbelerinde genel olarak bayramın birleştirici özelliğinden bahseder. İslâm kardeşliği, yardımlaşma gibi konulara değinir. Ayrıca, Ramazan bayramı hutbesinde, zekât ve sadaka ibadetleri; Kurban bayramı hutbesinde ise Kurban ibadeti ve teşrik tekbirleri hakkında bilgiler verir.

“Teşrik tekbirleri”; Kurban Bayramı arefesinde sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazı sonrasına kadar yirmi üç vakitte farz namazların ardından getirilen tekbirlerdir. Bu tekbirler vaciptir.
Teşrik tekbirleri; “Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhu vellahu ekber, Allâhü ekber ve lillahi’l-hamd” cümlelerinden oluşur.

 

Etiketler:

Önceki yazıyı okuyun:
Başkan YILMAZ’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama Mesajı

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun 30 Ağustos zaferinin Türk milletine kayıtsız, şartsız bağımsızlığı ve milli hâkimiyeti müjdelemiştir. Tarihin hiçbir...

Kapat