$ DOLAR → Alış: 4,10 / Satış: 4,11
€ EURO → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
Şifa Kaynağı Dut Pekmezinin Zorlu Serüveni
  • 10.07.2017
  • 326 kez okundu
Reklam

Şifa Kaynağı Dut Pekmezinin Zorlu Serüveni

Bir çorba kaşığı tüketildiğinde vücudun günlük ihtiyaç duyduğu demirin yüzde 20’sini, kalsiyumun yüzde 17’sini ve potasyumun yüzde 17,5’unu karşılayan Gümüşhane’nin katkısız ve doğal meşhur dut pekmezi köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından geleneksel yöntemlerle üretilmeye devam ediyor.

Merkeze bağlı Akçakale köyünde 40 yıldır bahçelerindeki beyaz dutlardan geleneksel yöntemlerle pekmez yapan Memnune Şişman (61), evin erkekleri tarafından ağaca çıkılarak silkelenen dutları ‘tec’ diye tabir edilen geniş kapta odun ateşinde kaynatmaya sabahın erken saatlerinde başlıyor. Kaynatılan dutlardan çıkan şıra birkaç kez süzüldükten sonra bu kez tek başına kazanda kaynatılarak uygun kıvama gelmesi beklenerek pekmez haline dönüşüyor. Yaz mevsiminin ortasında oldukça sıcak hava koşullarında gerçekleştirilen zorlu işlemler imece usulüyle komşu ve akrabaların yardımıyla gerçekleşiyor.

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan yalnızca gerektiğinde su ilave ederek yaptıkları pekmezin oldukça meşakkatli bir süreçten geçtiğini anlatan Şişman, sabah başladıkları çalışmaları akşam saatlerine kadar sürdürdüklerini söyledi.

Kendisinin pekmez yapımını annesinden öğrendiğini ifade eden Şişman, her yıl 3-4 kez pekmez pişirdiğini belirterek, sağlık açısından oldukça yararlı olan pekmezi ürettikten sonra fazlasını sattıklarını, akrabalarına verdiklerini kaydetti.
Şişman’ın pekmez yapımına sürekli iştiran eden küçük torunu 7 yaşındaki Gökçe Kurt ise pekmezi çok sevdiğini, sağlığı açısından çikolata yerine yararlı olan pekmezi sürekli yediğini ifade etti.

Mahalle sakinlerinden 75 yaşındaki Zülfiye Erdener ise 25 yaşından beri dut pekmezi yaptığını belirterek Gümüşhane’nin temiz havası, suyu ve toprağında yetişen dutlardan yapılan pekmezi katkısız bir şekilde yaptıklarını ifade etti.

Pekmez yapımına iştirak eden Gıda Mühendisi Zübeyde Usta da pekmezin protein, mineral, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum içerdiğinden dolayı oldukça önemli bir besin kaynağı olduğunu, vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği ile hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu söyledi.
Bir çorba kaşığı dut pekmezinde önemli miktarda antioksidan ve manganez bulunduğunu, yine bir çorba kaşığı pekmezin vücudun günlük demir ihtiyacının yüzde 20’sini, potasyum ihtiyacının ve yüzde 14,5’unu ve kalsiyum ihtiyacının yüzde 17’sini karşıladığını belirten Usta, cilt sağlığı için büyük fayda sağlayan pekmezin cilt kırışıklıklarını giderici ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatıcı etkiye sahip olduğunu söyledi.

Dut pekmezinin özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olduğunu ifade eden Usta, demir, potasyum ve kalsiyum deposu pekmezin mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Dut Pekmezi’nin Faydaları

  • Karaciğer Hastalıklarına Faydası: Kan dolaşımını dengede tutan ve kan dolaşımını düzenleyen dut pekmezi karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi için destekleyici bir rol üstlenir. Özellikle sigara içen kişilerde damar ve karaciğerde, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olur.
  • Kansere Faydası: Dut pekmezi kanseri önleyici rolü olduğuna dair birçok araştırma sonucu ve vardır. Bu konuyla ilgili yapılan birçok klinik çalışması dut pekmezinin yoğun beslenme şekli kanseri başlangıç döneminde önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Dut pekmezinin yüksek kalsiyum içermesinden dolayı kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir.
  • Antioksidan Etkisi: Bir çorba kaşığı dut pekmezi önemli miktarda antioksidan ve manganez içerir. Manganez DNA’ları serbest radikallere karşı koruma sağlar. Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı dut pekmezi kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülür.
  • Enerji Sağlar: Dut pekmezinin içermiş olduğu karbonhidrat ve yağlar vücut için enerji oluşturur. Dut pekmezinin içermiş olduğu demir minerali, vücudun enerji depolamasına olanak sağlar, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli görülen bir maddedir.
  • Kemik Sağlığına Faydası: Dut pekmezi demir maddesi, kalsiyum minerali, potasyum, magnezyum, bakır maddesi sağlıklı ve güçlü kemik oluşumuna katkı sağlayan günlük besinlerin çoğunu içerisinde barındırır. Bu minerallerin günlük alınmasıyla kemiklerin diğer hastalıklara yakalanma riskini önemli derecede azaltır.
  • Kalp Sağlığına Faydası: Dut pekmezi kalp sağlığını korur ve kalp krizini, inme tehlikesini ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmak amacıyla gerekli olan vitamin ve minerallerin çoğunu içerisinde barındırır. Dut pekmezi manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum minerali, potasyum ve B6 vitamini içermektedir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasına tedavi oluşturur inme riskini en aza indirir ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kolon Sağlığını Korur: Kalsiyum açısından oldukça zengin olan dut pekmezi, kolonu toksinlerden arındırır. Kalsiyum minerali genel olarak kolon kanseri riskinde azalmayla ilişkili olmaktadır.
  • Demir Deposu: Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demir maddesinin %20’sini karşılamaktadır. Demir eksikliği belirtisi, baş dönmesi rahatsızlıklarında, yorgunluk belirtisinde, saç kaybı, sinirlilik ve anemi rahatsızlığı da dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Demir maddesi menstruasyon esnasında özellikle bayanlar için önemlidir.

 

 

kaynak:kelkitmedya.com

 

Etiketler: / / / / / /

Önceki yazıyı okuyun:
Havaalanının ihalesi bu yıl yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Gümüşhane-Bayburt için bu yıl ihaleye çıkacağını söyledi. Bakan...

Kapat