$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40
Çaya Nezaket Tarifesi
  • 25.01.2018
  • 128 kez okundu

Çaya Nezaket Tarifesi

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyünde 60 yılı aşkın süredir hizmet veren Guricanın Hamit’in Kıraathanesi’ni işleten 58 yaşındaki Erdoğan, müşterilerinin emir niteliğinde sözlerle kendisinden çay istemesinden rahatsız oldu.

Bunun üzerine çareler aramaya başlayan Erdoğan, 2 yıl önce üslup nazikleştikçe azalan çay fiyat tarifesi hazırladı. Tarifeyi iş yerinin duvarına asan Erdoğan, bu yöntemle müşterilerinin kendisine nezaket kuralları çerçevesinde davranmasını hedefliyor.

Listedeki tarifede çay ücretleri, “Çay ver 2, çay gönder 1,75, çay versene 1,50, çay alabilir miyim 1,25, çay verir misin 1, Turgut Bey müsaitseniz çay alabilir miyim 0,65 lira” şeklinde yer alıyor.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, köyde 60 yılı aşkın süredir hizmet veren kahvehaneyi 25 yıldır işlettiğini söyledi.

Aynı zamanda köy ihtiyar heyetinde birinci aza olarak yer aldığını belirten Erdoğan, çaycılık mesleğinin bazıları tarafından değersiz görüldüğünü savundu.

Erdoğan, kahveye gelen müşterilerinin bağırarak, nezaket kuralları dışında çay istemesinden rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, bunu önlemek adına 2 yıl önce nezaketi esas alan yeni bir çay tarifesi oluşturduğunu anlattı.

“Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır”

“Nezaket tarifesi”ni ilk astığında müşterilerinin bu durumu yadırgadığını ancak zamanla alıştıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ben onların yola gelmesi için böyle bir şey yaptım. ‘Listeye bakın ve ona göre benden çay isteyin.’ dedim. Listeye bakan bazı müşteriler yola gelmeye başladı. İyilikle çay istersen fiyatı düşük çay içersin ama nezaket dışı, bağırarak istersen istersen pahalı içersin. İnsanlar nezaketsiz davranmasınlar diye çay tarifesini bu şekilde astım. İsteme şekillerine göre çayın fiyatını belirliyorum.”

Erdoğan, amacının daha fazla kar elde etmek olmadığını, bu tarifeyle insanların kendisine daha nazik davranmasını sağlamaya çalıştığını vurgulayarak, “Amacım yüksek sesle ileri geri konuşup çay isteyenleri caydırmak. Bu listeyi insanlar daha nazik olsun diye astım. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Tatlı dille konuşmaya başladılar. Yola gelmeyene de çay tarifesini 2 lira yapıyorum. Bu listeye göre benden çay isteyip yola gelen müşterilere de bazen çayı bedava veriyorum.” diye konuştu.

Nezaket Çayı Ucuzlatıyor

Kahvehanenin müdavimlerinden Orhan Aydın (58) da Erdoğan’ın kaba şekilde çay istenmesinden aşırı derecede rahatsız olduğunu söyledi.

Zaman zaman Erdoğan’ı kızdırmak için bu yola başvurduklarını dile getiren Aydın, “Ucuz çay içmek için listeye göre en nazik tarifeyi seçiyorum.” dedi.

Mustafa Atasoy (75) ise 60 yıldır aynı kahveye gelip gittiğini ve Erdoğan’ın mesleğine sadık iyi bir insan olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın fazla kazanç sağlamak için değil sadece insanlar daha nezaketli olsun diye böyle bir yola başvurduğuna işaret eden Atasoy, “Bağırarak çay isteyip vatandaşı rahatsız ediyorlardı. Onun için o listeyi astı. Ben hep nazik çay istiyorum çünkü ne olursa olsun düzgün konuşmak lazım.” ifadesini kullandı.

Kaynak: gumushaneolay.com

Etiketler:

Önceki yazıyı okuyun:
Gümüşhane STK’ları ve İş Dünyasından Zeytin Dalı Operasyonuna Destek

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’e yönelik düzenlenen ‘Zeytin Dalı’ operasyonuna destek vermek için Gümüşhane’de faaliyet gösteren 11 sivil toplum kuruluşu...

Kapat