$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59
Gümüşhane’de Koroner Anjiyo Cihazı Yoktur…
  • 02.04.2018
  • 192 kez okundu

Gümüşhane’de Koroner Anjiyo Cihazı Yoktur…

Koroner Anjiyografi Neden Yapılmalıdır?
  Koroner arter hastalığının özellikle kalp hastalığı risk faktörlerine sahip kişilerde erken tanı ve tedavisi hayati önem kazanmaktadır. Amaç kişiyi olası kalp krizinin sonuçlarından korumaktır. Bu nedenle EKG (ekokardiyografi), eforlu EKG (koşu bandı) gibi kardiyolojik tetkikler neticesinde koroner arter hastalığı şüphesi görülen kişilerde tanının kesinleşmesi için koroner anjiyografi denen tanısal işlemin yapılması gereklidir.

    Koroner anjiyografi kalp damarları (koroner arter) içine özel bir ilaç verip, özel bir görüntüleme sistemi kullanılarak görüntülerinin alınması işlemidir. Koroner anjiyografi bir tanı yöntemi olup bir ameliyat türü değildir. Koroner anjiyografi, anjiyografi cihazı ve eğitimli-deneyimli kardiyoloji uzmanı ile sağlık personelinin bulunduğu gelişmiş laboratuvarlarda yapılır. İşlem için hastanın uyutulmasına gerek yoktur, işlem süresince hasta uyanıktır ve konuşabilir.

Koroner Anjiyografi Şu Durumlarda yapılır;

o Risk faktörü olup koroner arter hastalığı düşündüren göğüs ağrısına (angina) sahip kişilerde,

o Kalp krizi geçirenlerde,

o Daha önceden koroner girişim (balon-stent) veya koroner arter ameliyatı olup göğüs ağrısı tekrarlayanlarda,

o Ani ölüm riski sonucu hayatta kalanlarda,

o Koroner arter hastalığı dışında kalp ameliyatı (kalp kapağı) olacak kişilerde,

o Kalp dışı damar (arter) ameliyatı olacak kişilerde,

o Hayatı tehdit eden ciddi ritm bozukluğu olanlarda,

o Girişimsel olmayan testlerde (EKG, ekokardiyografi veya eforlu EKG) anormalliği olan riskli kişilerde koroner

Anjiyografi ile kalp damarları görüntülenmelidir.

SEVK ZİNCİRİ

İlimizde bir koroner anjiyo ünitesi bulunmamaktadır; bu nedenle hastanemizde yıllık olarak ayaktan (acil olmayan; kalp krizi olmayan ancak kalp damarlarında tıkanıklık şüphesi olan) 840-960 hasta koroner anjiyografi gereksinimi olan hastamıza komşu illere (koroner anjiyografi ünitesi olan) sevk edilmektedir.

Yine hastanemizden ve il 112 acil sağlık hizmetlerinin sorumluluğunda olan ilçelerden olmak üzere yılda 900-1000 kişi acil olarak(kalp krizi olan) komşu illere ambulans ile sevk edilmektedir.

GEÇEN SÜRE HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Örneğin ilimize bağlı Kelkit ilçesinden kalp krizi geçiren bir hasta Öncelikli olarak 112 acil ambulansı ile Kelkit’ten ilimiz acil servisine sevk edilmekte; tarafınca yapılan tetkiklerden sonra geldiği yoldan Erzincan’a koroner anjiyo olmak üzere 112 ambulansı ile sevk edilmektedir. Bu işlemlerden koroner anjiyoya kadar geçen süre ortalama olarak 2,5 saat ile 3,5 saati bulmaktadır.

Kalp krizi geçiren pek çok hastanın yaşlı olması ve beraberinde akciğer böbrek rahatsızlıkları gibi yarı hastalıklarının bulunması nedeni ile bu sevk zinciri esnasında ya kalp durması ya da genel durumda bozulma tehlikesi ile karşı karşıya gelmektedir. Oysa il merkezinde bulunacak bir anjiyo ünitesi ile bu süre 1 saate kadar indirilebilecektir. Bu da hatırı sayılır oranda hastanın hayata tutunup kalp yetersizliği gibi geç anjiyo nedeni ile ortaya çıkacak durumların engellenmesi, minimuma indirgenmesi sağlanmış olacaktır.

HASTA YAKINLARI PERİŞAN

Yapılan tüm bu acil/acil olmayan sevklerin hasta ve yakınlarına getirmiş olduğu bir diğer problemde gittikleri ilde konaklama problemi yaşamalarıdır. Sevk edilen hastaların çoğu bir veya iki gün yoğun bakımda kaldığı için yakınları hastane köşelerinde sefil bir vaziyette beklemektedir. Halbuki ilimizde bir anjiyo ünitesi kurulmuş olur ise bu sıkıntılarda minimize edilmiş olunacaktır. Yine ilimizde kurulacak bir anjiyo ünitesi bizimle aynı kaderi paylaşan komşumuz Bayburt vilayetinde bulunan kalp krizi hastalarını da uzak komşu illere sevk etmek yerine bizim anjiyo ünitesine göndermelerine vesile olacaktır. Bu sayede ilimiz sağlık alanında da bir katma değer kazanacak olup cazibe merkezi hüviyetine bir ilave yapılmış olunacaktır.

ÜNİTE KURULURSA KALP VE DAMAR AMELİYATLARI DA YAPILIR HALE GELECEK

Yine kurulacak bir anjiyo ünitesinde sadece kalp damarlarına müdahale edilmeyecek olup bacak damarlarındaki hastalıklara, kalp deliklerine, şah damarı hastalıklarına, böbrek damarı hastalıklarına, aort ana damar genişlemeleri ve daralmasına da müdahale edilerek halkımızın bu tür ileri hizmetlere kendi yurtlarında ulaşmaları sağlanacaktır. Anjiyo ünitesinin kurulması beraberinde kalp ve damar cerrahisi branşını da geliştirecek ve ilimizde kalp ve damar ameliyatları yapılır hale gelecektir.

 

Önceki yazıyı okuyun:
ŞEHİR İÇİ Dolmuş Taşımacılığı İhalesi’ne İptal Kararı

Belediye ŞEHİR İÇİ Dolmuş Taşımacılığını Tümden İptal Edebilir. Kelkit Belediyesinin şehir içi dolmuş taşımacılığı ihalesine karşı Erzincan İdare Mahkemesinin verdiği...

Kapat