$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
KELKİT KURU FASÜLYESİ MARKALAŞIYOR
  • 28.12.2017
  • 275 kez okundu

KELKİT KURU FASÜLYESİ MARKALAŞIYOR

Kelkit Belediye Başkanlığı ile Tarım İlçe Müdürlüğünün “Kelkit Kuru Fasulyesini markalaştırılması” ve marka değerinin arttırılması için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde üretilen, lezzeti ve aromasıyla ön plana çıkan Kelkit kuru fasulyesi üreticinin yüzünü güldürüyor. İlçede 2 bin dönümlük alanda yıllık 3 bin ton üretimle ülke üretiminin yüzde birini karşılayan Kelkit kuru fasulyesi, yaklaşık 500 aileye gelir kapısı oluyor. Üretici zorlu üretim şartlarına rağmen kilosunu 15 ile 20 lira arasında sattığı ürünün memnuniyetini yaşıyor.

Kelkit doğal ürünlerin yetiştiği Doğu Karadeniz’de Gümüşhane ilimizin şirin ilçelerinden biridir. Son yıllarda organik ürünlerin de üretildiği yerlerden biri olan Kelkit’in kuru fasulyesi çok meşhurdur. Kelkit kuru fasulye Kelkit’te yetişen etli ve şeker kuru fasulye çeşididir. Lezzeti ve doğallıyla aranan bir ürün olan Kelkit Kuru fasulyesi markalaşma yolunda hızla ilerlemektedir.

Kelkit kuru fasulyesinin etli ve şeker kuru fasulye çeşidi olup Kelkit Kuru Fasulyesi yemeklerde çok lezzetli ve kolay pişimi ile ün yapmış İlçeye özgü organik yöresel bir ürün olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda gazeteciler ile bir araya gelen başkan Yılmaz ve Bahadır Nasuhbeyoğlu Kelkit Fasulyesinin Marka değerinin arttırılmasını ve ilçeye değer kazandırmasını hedeflediğini belirtti.

Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz,”Kelkit Kuru Fasulyesini markalaştırmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Marka değeri ülke sınırlarını aşan bu özel ürün Kelkit ismiyle bütünleşiyor.

Başkanı Yılmaz yaptığı açıklamada; “Kelkit Kuru Fasulyesini markalaştırmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Marka değeri ülke sınırlarını aşan bu özel ürün Kelkit ismiyle bütünleşiyor. Son yıllarda organik ürünlerin de üretildiği yerlerden biri olan Kelkit ilçemiz kuru fasulyesi de meşhur. Kelkit kuru fasulye Kelkit’te yetişen etli ve şeker kuru fasulye çeşididir. Lezzeti ve doğallığıyla aranan bir ürün olan Kelkit Kuru fasulyesi, yapılan birçok yöresel yemeklere lezzet katmaktadır. Bu değeri markalaştırmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Kelkit Kuru fasulyesinin, içerdiği protein miktarı ve lifli yapısı ile oldukça değerli besin olarak kabul ediliyor. Kuru fasulyenin kırmızı etin karşıladığı protein miktarı kadar proteine sahip olduğu belirtiliyor.

Lifli yapısı sayesinde insan sağlığına birçok yönden fayda sağlayan ve Türk mutfağında yemekler ve salatalarının vazgeçilmezlerinden olan kuru fasulyenin kalp sağlığını koruduğu, kalp krizi riskini azalttığı, kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğu, kan şekerini kontrol altında tuttuğu, sinir sistemine iyi geldiği, mide ve bağırsak sağlığını koruduğu, bağırsakların çalışmasını sağladığı ve kandaki kötü kolesterolü düşürdüğü bildiriliyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Kelkit Devlet Hastanesi’nde Tomografi ve Rötgen Cihazı Hizmete Girdi

 Gümüşhane’nin Kelkit  ilçesinde, Devlet Hastanesi’nde yeni cihazlar hizmete girdi. Radyoloji bölümünde artan taleplere ek olarak 5.Dijital çift dedektörlü röntgen ve...

Kapat